Flutter İle Gelişmiş E- Ticaret Uygulaması Yapımı

Not: Bu uygulamayı E-Ticaret UI modülü olarak geliştirmiştim. Kaynak kodlarında back-end kodları yok.

Not2:Yazımın başında Flutter’a geçiş sürecimden bahsettim E-Ticaret modülünü yazımın ortasında bahsedeceğim.

Merhabalar, Google’ın son zamanlarda Flutter framework’ü için çıkardığı kütüphane ve dokümantasyonlar geliştiricileri bu framework’e yönelmelerini sağladığı aşikar. Geçen seneye kadar Flutter’a şans vermemiştim sebeplerinden bir tanesi Dart ile yazılabilmesiydi. Bir de üstüne rakibi Facebook, React Native framework’ünün gereksinim dili yaygın olarak bilinen Javascript iken Dart’ı sırf Flutter için kim öğrenir ki diye düşünüyordum.

Bu kros platformlara (ios,android) tek dille uygulamalar üretmek Flutter veya React Native ile mümkün oluyor. Dezavantajı ise native diller (Java,Kotlin,Swift,Objective-C) kadar performans verememeleri. Geçen seneye kadar durum böyleydi. Fakat Google tarafı (Flutter’ın arkasindaki şirket) bu açığı çok net şekilde azalttı. Azalttı diyorum çünkü native dillerle aynı performansı vermesi şuan mümkün değil. Ama geliştirici veya yazılım şirketleri bu performans farkını önemsemeyip ayrı ayrı platformlara iş gücünü harcayacaklarına Flutter’a React Native’e yöneliyorlar. Burada Flutter vs React Native gibi saçma bir karşılaştırma yapmayacağım gerekte yok zaten. İkisinin de iyi olduğu noktalar var. Fakat Türk milleti her konuda taraf tutmayı sevdiği için yazılımcılar da forumlarda bunun karşılaştırmasını yapıyorlar. Neyse uzatmayayım yakın tarihte iş teklifi aldığımda şirketin Flutter geliştiricisi aradıklarını gördüm. Kısa bir Linkedin’de gezindikten sonra Türk şirketlerinin azımsanmayacak düzeyde Flutter geliştiricisi aradıklarını görünce Flutter’a bir şans vermek istedim ve Dart dilini öğrenmeye başladım. Dart dilide nesne tabanlı dil olduğu için Java diliyle neredeyse aynıydı syntaxlar (yazım biçimi) hariç. Ve şuanda her yaptığım uygulamayı Flutter’da yazıyorum ve bu yazımın konusu olan e ticaret gibi alanda bie ne kadar başarılı ui’lar geliştirilebildiğini göstereceğim. Yazının altında uygulama içi resimleri ve en altta da uygulamanın kaynak kodlarını göreceksiniz.

flutter-e ticaret
marketin ana ekranı
flutter-e ticaret
satın alma ekranı
flutter- eticaret

Görüldüğü üzere her ürün için farklı temada satın alma ekranı çıkıyor. Son olarak ana ekrandaki sağ üstteki info ikonuna tıklayınca da çıkan çekmece:

flutter-tema
info-çekmecesi

Tabi ki e-ticaret için birçok ekran tasarlanabilir. Bu gibi birçok çalışmalarımı bu sitede paylaşıyor olacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Uygulamanın kaynak kodu: https://github.com/devsuleymanince/Shopping-UI-Module

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir