Gelişmiş Not Defteri Android Uygulaması Yapımı

Not Defteri android marketlerde sıkça gördüğüm uygulamalardan. Bu yazımda yapmış olduğum not defteri benzeri Password Keeper adında türkçesini Şifre Depom olarak oluşturduğum android uygulmasını yazacağım. Android Studio da Java diliyle kodladığım bu uygulama basit ama gayet kullanışlı. Adından da anlaşıldığı üzere uygulama; şifrelenizi, sosyal medya hesaplarınızı, notlarınızı vs. istediğiniz yazıyı kaydediyor.

not-defteri-uygulaması
şifrelerin listelendiği ekran
not-defteri-uygulaması
yeni not ekleme ekranı

Bunları yaparken doğal olarak şu soru akla geliyor: “Ben bu uygulamayı neden güveneyim?” bunu düşündüğüm için şöyle bir çözüm yolu ürettim, kaydedilen hiçbir şifre internet ortamına (cloud database) yazılmıyor. Depolama olarak sadece telefonun hafızasını kullanıyor. Üstelik uygulamayı indirdiğinizde hiçbir izin gerektirmiyor. Peki akla gelen diğer soruysa bu uygulamayı tıkladığımız an karşımıza direkt şifreler gelecek, eğer telefon başkasının eline geçerse ne olacak? Bunu da girişe model (şekilli) şifre koyarak hallettim.

model-sifre
uygulamayı ilk indirdiğimizde karşılayan ekran
model-ekrani
uygulamayı her açtığımızda gelen ekran

Bu uygulamayı kodlarken çok keyif aldım. Merak edenler için database tarafında SqlLite yerine daha hızlı çalışan Realm’ı tercih ettim. Uygulamayı indirmek isteyenler için android studio’ya göre biçimlendirdiğim github linkini bırakıyorum. Proje hakkında sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Bir başka projede görüşmek üzere, hoşçakalın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir